Středoevropské centrum pro finance a management
    Odkaz zpět na obsah zpět na
obsah

Indexové certifikáty

IdPoj: 00111
 
blank.gif
blank.gif
blank.gif
Indexový certifikát, nebo německy Index Zertificate, je zvláštní druh investičního certifikátu, který je charakteristický svým podkladovým aktivem nebo portfoliem. Hodnota tohoto certifikátu kopíruje vývoj podkladového indexu.

Index je určitá skupina vybraných finančních instrumentů (akcií, dluhopisů) sloužící pro sledování vývoje konkrétního trhu. Výběr těchto instrumentů musí být velmi transparentní a vhodně reprezentovat daný trh. Mezi indexy patří např. FTSE, EURO STOXX 50, Nikkei, Dow Jones Industrial Average, S&P500, DAX, v České republice známý index PX-50.

Investiční publikum a rizikovost

Indexové certifikáty jsou na stupnici rizika zhruba uprostřed, a tak do tohoto indexu investují spíše dlouhodobí, strategicky orientovaní investoři se středním nebo i konzervativním přístupem k riziku.

Indexový certifikát je vhodný nástroj pro zastánce myšlenkového proudu, který popírá pozitivní přínos aktivního managementu. Řada studií poukazuje na to, že většina správců portfolií není schopna v dlouhém horizontu dosáhnout vyššího výnosu než index.

S indexovým certifikátem má investor jistotu, že v průměru dosáhne stejného hodnotového vývoje jako celkový trh.

Indexové certifikáty jsou vhodné jak pro dlouhodobou strategickou alokaci kapitálu, tak i pro investory začínající na kapitálových trzích.

Poměr odběru

Důležitou charakteristikou těchto certifikátů je takzvaný poměr odběru, nebo také výměnný poměr, anglicky Subscription Ratio, německy Bezugsverhältnis. Tento poměr udává poměr mezi instrumetem a počtem jednotek v podkladovém portfoliu.

Poměr odběru bývá nejčastěji 10:1 nebo 100:1. To znamená, že investor musí vlastnit 10 nebo 100 certifikátů, aby zprostředkovaně vlastnil celé jedno podkladové aktivum.

Dejme tomu, že hodnota německého indexu DAX je 7142,95. Hodnota certifikátu s poměrem odběru 100:1 bude kolem 71,43 EUR. Investor by musel vlastnit 100 takových certifikátů, aby se mohl podílet na celém indexu.

Finanční páka, hodnota indexu a další vlastnosti

Tyto certifikáty neobsahují žádnou ochranu proti tržnímu riziku. Na rozdíl od například warrantů, opcí a knock-out certifikátů nemají indexové certifikáty ale ani finanční páku, která by zvyšovala jejich rizikovost. Pokud máme například indexový certifikát na německý index DAX, jehož hodnota vzroste během dne o 1%, indexový certifikát by měl vzrůst o přibližně stejnou procentuelní částku.

Toto si můžeme objasnit na předešlém příkladu. Pokud index DAX vzroste o 1% na 7214,38, odpovídající certifikát by měl vzrůst o 0,72 EUR na 72,14 EUR, tedy také o 1%. Analogický postup platí i pro pokles.

Při běžném obchodování si můžeme všimnout, že certifikát občas nekopíruje index uplně přesně. To je způsobeno tím, že jeho hodnota je sice dána podkladovým indexem, ale částečně i poptávkou a nabídkou po samotném certifikátu, a tak se může stát, že se mohou trochu lišit.

Pokud obchodujme certifikáty na Stuttgartské burze EUWAX nebo na německé Deutsche Börse, setkáme se převážně s certifikáty denominovanými v eurech.

U euro certifikátů indexů zemí nepoužívajících euro je nutné vědět i aktuální devizový kurz vůči euru.

Výhodou certifikátu oproti klasickému indexovému podílovému listu je, že certifikát je možné koupit kdykoliv během obchodního dne, jelikož nákupní a prodejní ceny indexových certifikátů se zveřejňují kontinuálně. (Podílové listy podílových fondů se naproti tomu obchodují jen jednou za den, a to za čistou hodnotu aktiv zúčtovanou ke konci obchodní seance.)

Další výhodou je transparentnost. Na rozdíl od podílových fondů, u kterých stanovuje čistou hodnotu aktiv manažer fondu jednou za den, u indexového certifikátu si investor může cenu kdykoliv spočítat sám - potřebuje znát pouze aktuální stav indexu.

Náklady

Jelikož indexy jsou průběžně a automaticky aktualizovány, nemusí být placen žádný manažer, který by se o podkladové portfolio certifikátu staral. Neplatí se tedy ani žádné (nebo jen minimální) manažerské poplatky, a tak existence samotného certifikátu na rozdíl od například klasických podílových fondů (u kterých se platí vstupní, výstupní, správní poplatky, atd.) téměř nic nestojí.

Výhodou jsou i malé investiční náklady. Ceny certifikátů se zpravidla pohybují v rozmezí 10 – 100 EUR, minimální obchodovatelné množství je většinou 1 kus, a tak je tento produkt přístupný i drobným investorům.

Při nákupu a prodeji certifikátů je kromě běžných transakčních poplatků depotní banky nutné počítat pouze s cenovým rozpětím (tzv. spread - neboli rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou).

Diverzifikace

Jelikož indexy jsou tvořeny desítkami, stovkami, ale v některých případech i tisíci podkladovými aktivy, investice do certifikátu může být i relativně diverzifikována.

Indexové certifikáty umožňují nákup celé báze zvolených akcií jedním obchodem. Investor si může vybrat investice podle všeobecných indexů (S&P 500, Dow Jones, Nasdaq, atd.), podle indexů segmentů ekonomiky (chemický průmysl - FTSE Eurotop Chemical; zdravotnictví - FTSEURO 300 Health; potravinářský průmysl - FTSEURO 300 Food, atd.) a v neposlední řadě i podle geografických oblastí (Evropa - The Bank of New York Euroland Index; Čína - Shanghai Composite; Korea - KLSE Composite, Německo - DAX, atd.). Indexové certifikáty umožňují vytvořit celosvětově diverzifikované investiční portfolio, které přesně odpovídá individuálním přáním.

Goldman Sachs Wertpapier GmbH O.END 2006/unl. DAX
ISIN DE000GS0J2F9, WKN GS0J2F
Börsenplatz Stuttgart
Geld 71,69
Brief 71,70
Spread 0,010
Last 71,11
Vortageskurs 71,89
Veränd. Vortag -0,78 (-1,08%)
Wertpapierart Anlagezertifikate
Produktgattung Index-, Partizipationszertifikate
Produktname Open-End Zertifikat
Emittent Goldman Sachs
Handelssegment Euwax
Optionsart Call
Basiswert DAX 7142,95
Basispreis in [Währung] 0,0000 [EUR]
Bezugsverhältnis 100 : 1
Fälligkeit endlos
Praktický příklad

Indexový investiční certifikát si můžeme vysvětlit na příkladu ze Stuttgartské burzy EUWAX.

V uvedené tabulce máme zachyceny údaje o call certifikátu obchodovaného na burze EUWAX s neomezenou životností (open-end) s poměrem odběru 100:1 znějícího na německý index DAX. Emitentem je americká investiční banka Goldman Sachs.

Hodnota certifikátu by teoreticky měla být zhruba hodnota indexu vydělená poměrem odběru (100:1), tedy 7142,95 / 100 = 71,43.

Uzavírací hodnota indexu je 7142,95. Kotovaná cena certifikátu těsně před ukončením obchodního dne byla 71,69 EUR pro bid (nabídka) a 71,70 EUR pro ask (poptávka) se spreadem 0,01 EUR.

Pokud index znehodnotí o 100%, stane se i certifikát bezcenným. (srovnej s knock-out certifikáty se stop-lossem a s knock-out certifikáty bez stop-lossu).

Indexové certifikáty


.
Související pojmy
Související pojmy
Diskuzní fórum / komentáře
Dukiszín fmóur / kteoeřnám
V diskuzi zatím není žádný příspěvek. Máte možnost být první.
Další zdroje informací
Další zdroje informací
Co by Vás ještě tak asi mohlo zajímat?
Co by Vás ještě tak asi mohlo zajímat?
Chybí zde nějaký pojem, metoda, teorie či přístup? Nemůžete něco najít? Napište nám.
Nejsledovanější knihy   
Nejsledovanější knihy   
Ekonomie
Holman Robert
(Sledovanost: 174)
Introduction to Financial Accounting
Charles T. Horngren, Gary L. Sundem, John A. Elliott, Donna Philbrick
(Sledovanost: 167)
Marketing
Boučková Jana, a kol.
(Sledovanost: 167)
Corporate Finance
Stephen A. Ross, Randolph W Westerfield, Jeffrey Jaffe
(Sledovanost: 161)
(Sledovanost: 161)
Diskuzní fórum

Středoevropské centrum pro finance a management podporuje veřejnou diskuzi týkající se různých ekonomických i společenských témat.

Diskuze na těchto stránkách je neredigovaná a nemoderovaná. V zájmu zachování vysoké úrovně diskuze i tohoto servru je však administrátor fóra oprávněn konat patřičné kroky, aby bylo zabráněno projevům rasové, národnostní, náboženské nebo jinak nepřípustné diskriminace. Administrátor je rovněž oprávněn zasahovat, pokud objeví v diskuzích vulgární nebo jinak nepřístojné projevy.

Středoevropské centrum pro finance a management nenese žádnou faktickou ani implicitní odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků, ani neručí za skutečnou identitu jejich autorů.

V zájmu udržení vysoké úrovně diskuzí žádáme autory, aby identifikovali své příspěvky svým jménem nebo alespoň přezdívkou a pokud možno i elektronickou adresou.

Děkujeme za přízeň a doufáme, že naše www stránky nabízejí co hledáte.

Středoevropské centrum pro finance a management
Svět plný ověřené vzdělanosti

Dnešní datum:

leadership - management strategie - rozhodovací procesy organizace - změna - kultůra komunikace - marketing
přístupy & metody A-Z systémy & teorie A-Z modely & struktůry A-Z metody & způsoby A-Z
oceňování - rozhodování strategie - tvorba hodnot treasury - cash flow finance - řízení rizik
metody & ukazatele A-Z modely & způsoby A-Z přístupy & systémy A-Z metody & teorie A-Z

Podmínky provozu | © Copyright 2005-2012 Středoevropské centrum pro finance a management | Mapa stránek
Upozornění
Upozornění na novou službu: Právě jsme spustili Katalog odborníků, konzultantů a profesionálů. Odkaz Odborníci.
Vyhledávání
Novinky
Sharpe Ratio
Treynor Ratio
Sortino Ratio
Crashophobia
Portfolio Turnover Ratio (PTR)
Opce - delta hedging
Black-Scholes Model
Vybrané finanční a manažerské okruhy na webu
Dnes Vám představujeme

Ing. Jan Novotný

Ing. Jan Novotný
SEO konzultant -- Má specializace je v oblasti tvorby efektivních webových prezentací, vývoje redakčních systémů a optimalizace webů pro vyhledávače (SEO).
Více se dozvíte zde.
Anketa
Nejčtenější pojmy
z financí a managementu
SWOT analýza SWOT je typ strategické analýzy stavu firmy, podniku či orga...
(Přečteno: 143073x)
Zrušení, likvidace, zánik společnosti Zrušení a zánik společnosti se řídí v České republice zákonem 51...
(Přečteno: 128497x)
Definice cíle SMART (Project Management) SMART je souhrn pravidel, která pomáhají především v r...
(Přečteno: 105919x)
Lorenzova křivka Lorenzova křivka, nebo anglicky Lorenz Curve (LC), je grafické znáz...
(Přečteno: 75434x)
Giniho koeficient Giniho koeficient, sestrojený italským statistikem Coradem Gini v r...
(Přečteno: 75029x)
Upozornění
Spolupráce: Napsali jste kvalitní odbornou práci, studii nebo analýzu, která Vám nyní leží v šuplíku? Publikujte ji na tomto portálu. Co Vám za to můžeme nabídnout najdete na stránce informace pro autory.
Další kategorie

.