Středoevropské centrum pro finance a management
    Odkaz zpět na obsah zpět na
obsah

Knock-out certifikáty

IdPoj: 00109
 
blank.gif
blank.gif
blank.gif
Knock-out certifikáty

Knock-out certifikát (nebo také turbo certifikát či minifutures) je zvláštní druh warrantu, který je charakteristický jednak velkým pákovým efektem a dále jakousi hranicí, která do jisté míry limituje životnost tohoto instrumentu.

Vlastnosti knock-out certifikátů

Knock-out certifikáty mohou být konstruovány jednak jako obyčejné investiční certifikáty, ale častěji jako warranty. Přestože se tomuto produktu říká "certifikát", konstrukcí je to obvykle warrant.

Hodnota certifikátu závisí na vývoji podkladového aktiva (respektive portfolia), na které je certifikát navázán. Podkladovým aktivem mohou být stejně jako u obyčejného investičního certifikátu akcie, akciové indexy, akciové koše, dluhopisové indexy, měny, komodity, atd. Většina certifikátů se vyvíjí stejným směrem jako podkladové aktivum. Roste-li hodnota podkladového aktiva, stoupá i cena knock-out certifikátu. Klesá-li hodnota podkladového aktiva, klesá i cena knock-out certifikátu.

Oproti obyčejným investičním certifikátům a warrantům jsou tyto produkty vybaveny takzvanou knock-out hranicí nebo knock-out cenou, anglicky knock-out barrier, německy knock-out barriere. V případě, kdy kurz podkladového aktiva (např. akciového indexu) kdykoliv během doby trvání certifikátu dosáhne nebo prolomí knock-out hranici, je knock-out certifikát emitentem automaticky ukončen a vypořádán. Knock-out hranice zaručuje, že ztráta při nepříznivém vývoji nebude nikdy vyšší než počáteční investice.

Pokud cena aktiva klesne pod knock-out hranici (tzv. býčí knock-outy nebo anglicky bull knock-outs) nebo nad knock-out hranici (tzv. medvědí knock-outy nebo anglicky bear knock-outs), certifikát pozbývá platnosti a je hodný pouze účetní hodnoty 0,001 EUR.

Základní typ certifikátů je konstruován tak, že pozbývají platnosti definitivně, tj. i když se cena podkladového aktiva vrátí později nad/pod knock-out hranici, platnost certifikátu se neobnoví.

Některé certifikáty, jako například takzvané knock-out certifikáty se stop-lossem, anglicky knock-out with stop-loss nebo německy knock-out mit stop-loss, se mohou od základního typu trochu lišit.

Finanční páka

Knock-out certifikáty mají v sobě zakomponovanou finanční páku (anglicky leverage effect), která jim umožňuje dosáhnout zisku nebo ztráty už při mírných pohybech kurzu podkladového aktiva. Pokud hodnota podkladového aktiva vzroste o bod, hodnota certifikátu vzroste o více než jeden bod. Pokud hodnota podkladového aktiva klesne o bod, hodnota certifikátu klesne o více než jeden bod. Pákový efekt znásobuje zisk ale i ztrátu.

Výhodou knock-out certifikátu a zprostředkovaně finanční páky je relativně nízká nákupní cena ve srovnání s přímou investicí do podkladového aktiva.

Čím blíže je cena certifikátu ke knock-out hranici, tím větší je finanční páka a naopak.

Poměr odběru

Knock-out waranty bývají emitovány s takzvaným poměrem odběru, anglicky Subscription Ratio, německy Bezugsverhältnis, který udává poměr mezi instrumetem a počtem jednotek v podkladovém portfoliu. Poměr odběru bývá nejčastěji 10:1 nebo 100:1. To znamená, že investor musí vlastnit 10 nebo 100 warantů, aby měl právo nakoupit nebo prodat jedno podkladové aktivum.

U měnových warrantů se nejčastěji používá 0,01:1. Jeden warrant představuje 100 jednotek podkladové měny.

Příklad

Pokud cena podkladového aktiva je například 100 EUR a realizační cena je 96 EUR, investor za bull knock-out certifikát zaplatí 40 eur (pro účely výkladu předpokládáme poměr odběru 1:10). Pokud cena podkladového aktiva vzroste o 1 euro na 101 EUR (změna 1%), cena instrumentu se změní o 10*1 eur, tj. na 50 eur, v procentuelním vyjádření to ale bude o 25%. Pokud by tento certifikát měl definovánu i knock-out hranici například na úrovni 98 EUR, pak by jeho platnost skončila kdykoliv v okamžiku, kdy by cena podkladového aktiva klesla na 98 EUR.

Riziko knock-out certifikátů

Tyto produkty jsou velmi rizikové - umožňují sice dosahovat investorům vysokých výnosů, ale také nesou riziko vysoké ztráty. Investor nese riziko, že přijde až o celou investovanou částku. U knock-out certifikátů existuje díky knock-out hranici velká pravděpodobnost, že může dojít k nenávratné ztrátě všech investovaných finančních prostředků. Riziko spojené s nákupem certifikátu závisí na velikosti finanční páky. U vyšších finančních pák lze ztratit všechny investované prostředky i ve velmi krátkém časovém horizontu.

Velké riziko spojené s knock-out certifikáty je kompenzováno potenciálem pro velký zisk.

Jelikož knock-out certifikátů se obchoduje na trhu méně než obyčejných investičních certifikátů a jelikož emitent příslušného certifikátu má možnost za určitých situací přestat certifikát kótovat, je s nimi spojeno i riziko likvidity. U jednotlivých knock-out certifikátů může docházet k velkým výkyvům kurzu, a to zejména v blízkosti knock-out hranice.

Kurz knock-out certifikátu

Kurz knock-out certifikátu je ovlivňován mnoha faktory, a to zejména:

  • hodnota podkladového aktiva,
  • velikost finanční páky (Čím větší finanční páka, tím riskantnější. Finanční páka umožňuje na jedné straně vyšší zisk, současně však na straně druhé nese vyšší riziko ztráty (finanční páka může působit oběma směry).),
  • likvidita a hloubka trhu podkladového aktiva,
  • vzdálenost aktuálního kurzu od knock-out hranice,
  • pokud je certifikát typu warrant, pak hraje roli i jeho časová hodnota a trhem implikovaná volatilita.

Nonlinearita instrumentu

Z předchozího textu už pravděpodobně vyplynulo, že vztah mezi hodnotou podkladového aktiva a cenou knock-out certifikátu (po přepočtu přes poměr odběru) často není lineární. Jedním důvodem je již zmíněná finanční páka. Druhým důvodem je to, že spread mezi nabídkou a poptávkou stanovuje zpravidla sám emitent. Třetím důvodem mohou být náklady na držbu a transakce s certifikáty.

Příbuzný nástroj

Velice podobným nástrojem knock-outu je takzvaný knock-out certifikát se stop-lossem.

Dresdner Bank AG TurboC O.End EO/DL 1,28
ISIN DE000DR4QB16, WKN DR4QB1
Börsenplatz Stuttgart
Last 4,34
Vortageskurs 4,30
Veränd. Vortag +0,04 (+0,93%)
Produktgattung Knock-out ohne Stop-Loss
Produktname Classic Turbo Call
Emittent Dresdner Bank
Handelssegment -
Optionsart Call
Basiswert EUR/USD (1,3436)
Basispreis in [Währung] 1,2800 [USD]
Knock-out-Barriere 1,2800
Bezugsverhältnis 0,01 : 1
Ausübungsart amerikanisch
Fälligkeit endlos
Praktický příklad

Knock-out certifikát se stop-lossem si můžeme vysvětlit na příkladu ze Stuttgartské burzy EUWAX.

V uvedené tabulce máme zachyceny údaje o call warrantu amerického typu (tj. uplatnitelný kdykoliv do doby splatnosti) obchodovaného na Stuttgartské burze s neomezenou životností (open-end) s poměrem odběru 0,01:1 vázaného na kurz eura vůči dolaru. Emitentem je německá banka Dresdner Bank.

Aktuální hodnota podkladového kurzu je 1,2800, což představuje 0,0636 USD od realizační ceny ve výši 1,2800. Všimněme si, že knock-out hranice je shodná s bazickou nebo realizační cenou (strike price). Pokud by hodnota kurzu klesla na 1,2800, certifikát se stane neplatným a zároveň i bezcenným, investor by přišel o všechny vložené prostředky (srovnej s knock-out certifikáty se stop-lossem).

Knock-out certifikáty


.
Související pojmy
Související pojmy
Diskuzní fórum / komentáře
Dukiszín fmóur / kteoeřnám
V diskuzi zatím není žádný příspěvek. Máte možnost být první.
Další zdroje informací
Další zdroje informací
Co by Vás ještě tak asi mohlo zajímat?
Co by Vás ještě tak asi mohlo zajímat?
Chybí zde nějaký pojem, metoda, teorie či přístup? Nemůžete něco najít? Napište nám.
Nejsledovanější knihy   
Nejsledovanější knihy   
Ekonomie
Holman Robert
(Sledovanost: 174)
Introduction to Financial Accounting
Charles T. Horngren, Gary L. Sundem, John A. Elliott, Donna Philbrick
(Sledovanost: 167)
Marketing
Boučková Jana, a kol.
(Sledovanost: 167)
Corporate Finance
Stephen A. Ross, Randolph W Westerfield, Jeffrey Jaffe
(Sledovanost: 161)
(Sledovanost: 161)
Diskuzní fórum

Středoevropské centrum pro finance a management podporuje veřejnou diskuzi týkající se různých ekonomických i společenských témat.

Diskuze na těchto stránkách je neredigovaná a nemoderovaná. V zájmu zachování vysoké úrovně diskuze i tohoto servru je však administrátor fóra oprávněn konat patřičné kroky, aby bylo zabráněno projevům rasové, národnostní, náboženské nebo jinak nepřípustné diskriminace. Administrátor je rovněž oprávněn zasahovat, pokud objeví v diskuzích vulgární nebo jinak nepřístojné projevy.

Středoevropské centrum pro finance a management nenese žádnou faktickou ani implicitní odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků, ani neručí za skutečnou identitu jejich autorů.

V zájmu udržení vysoké úrovně diskuzí žádáme autory, aby identifikovali své příspěvky svým jménem nebo alespoň přezdívkou a pokud možno i elektronickou adresou.

Děkujeme za přízeň a doufáme, že naše www stránky nabízejí co hledáte.

Středoevropské centrum pro finance a management
Svět plný ověřené vzdělanosti

Dnešní datum:

leadership - management strategie - rozhodovací procesy organizace - změna - kultůra komunikace - marketing
přístupy & metody A-Z systémy & teorie A-Z modely & struktůry A-Z metody & způsoby A-Z
oceňování - rozhodování strategie - tvorba hodnot treasury - cash flow finance - řízení rizik
metody & ukazatele A-Z modely & způsoby A-Z přístupy & systémy A-Z metody & teorie A-Z

Podmínky provozu | © Copyright 2005-2012 Středoevropské centrum pro finance a management | Mapa stránek
Upozornění
Upozornění na novou službu: Právě jsme spustili Katalog odborníků, konzultantů a profesionálů. Odkaz Odborníci.
Vyhledávání
Novinky
Sharpe Ratio
Treynor Ratio
Sortino Ratio
Crashophobia
Portfolio Turnover Ratio (PTR)
Opce - delta hedging
Black-Scholes Model
Vybrané finanční a manažerské okruhy na webu
Dnes Vám představujeme

David Šmejkal

David Šmejkal
poradenství předluženým spotřebitelům -- Nabízíme rady a konzultace těm fyzickým osobám – spotřebitelům, kterým hrozí neschopnost dostát svým finančním závazkům. Pomáháme vytvořit návrh na oddlužení soudu (osobní bankrot).
Více se dozvíte zde.
Anketa
Nejčtenější pojmy
z financí a managementu
SWOT analýza SWOT je typ strategické analýzy stavu firmy, podniku či orga...
(Přečteno: 142818x)
Zrušení, likvidace, zánik společnosti Zrušení a zánik společnosti se řídí v České republice zákonem 51...
(Přečteno: 128320x)
Definice cíle SMART (Project Management) SMART je souhrn pravidel, která pomáhají především v r...
(Přečteno: 105729x)
Lorenzova křivka Lorenzova křivka, nebo anglicky Lorenz Curve (LC), je grafické znáz...
(Přečteno: 75173x)
Giniho koeficient Giniho koeficient, sestrojený italským statistikem Coradem Gini v r...
(Přečteno: 74777x)
Upozornění
Spolupráce: Napsali jste kvalitní odbornou práci, studii nebo analýzu, která Vám nyní leží v šuplíku? Publikujte ji na tomto portálu. Co Vám za to můžeme nabídnout najdete na stránce informace pro autory.
Další kategorie

.