Středoevropské centrum pro finance a management
    Odkaz zpět na obsah zpět na
obsah

Garantované certifikáty

IdPoj: 00114
 
114GarantovanyCertifikat.jpg
blank.gif
blank.gif
Garantovaný certifikát je zvláštní druh investičního certifikátu, který je charakteristický svým rizikově averzním výplatním profilem.

Statisticky zkoumáno, kurzy akciových trhů v průměru v dlouhém časovém období rostou. Přecijen ale investuje-li investor na vrcholu cyklu, musí pak čekat na vyrovnání případného propadu cen mnohem déle než investor, kterému se podaří investovat v sedle kurzového cyklu. Cenové šoky jako například panika v květnu 2006 nebo korekce v únoru 2007 přichází na trh nečekaně a náhle, a tak je přirozené, že na trhu existují nástroje, kterými se investoři snaží omezit dopad negativního vývoje ceny podkladového aktiva.

Jedním z těchto nástrojů je garantovaný certifikát, který spojuje 100% jistotu ochrany investovaného kapitálu s teoreticky neomezeným ale sdíleným výnosovým potenciálem. Pokud hodnota podkladového aktiva klesne oproti nákupní hodnotě garantovaného certifikátu, investorovi je při splatnosti garantována alespoň původně investovaná částka.

Cenou za tuto ochranu je vzdání se části výnosu ve prospěch emitenta. Pokud podkladové aktivum zhodnotí, investorovi je přičten k dobru pouze podíl na tomto zhodnocení, který závisí na takzvané míře participace.

Například je-li míra participace 40%, investor se na růstu podkladového aktiva o 100 EUR podílí pouze ve výši 40 EUR. Chce-li investor vyšší výnos, musí se uchýlit k nižší garanci investovaného kapitálu.

Nevýhodou garantovaného certifikátu je, že poskytnutá garance může být plně využita až teprve v den splatnosti certifikátu. Pokud investor nemůže počkat s prodejem certifikátu do doby jeho splatnosti, vzdává se garance a může tak dosáhnout ztráty. Garantované certifikáty jsou tedy vhodnější pro dlouhodobé investory, kteří drží certifikát až do doby splatnosti, přejí si vyšší výnos a chtějí omezit tržní rizika.

Syntetický garantovaný certifikát

Garantovaný certifikát se 100% garancí bychom mohli synteticky sestrojit, pokud bychom investovali část kapitálu do bezrizikových dluhopisů (nejlépe zero bond, tj. dluhopis s nulovým kuponem, nakoupený s diskontem) tak, abychom v době splatnosti tohoto dluhopisu obdrželi 100% celkové investice. Toto by představovalo v závislosti na době splatnosti a úrokové míře například 90% investovaného kapitálu, přesně by to byla investovaná částka minus diskont bondu.

Za zbylých 10% bychom nakoupili call opce na akciový index, které nám umožní (pomocí finanční páky) dosáhnout vyššího výnosu, než přímou investicí do podkladového aktiva.

Pokud akciový index znehodnotí a opce skončí mimo peníze, na konci investičního horizontu budeme mít přesně 100% investovaného kapitálu. Pokud akcie zhodnotí a opce skončí v penězích, naše portfolio skončí se ziskem. Je nutné si ale uvědomit, že tento zisk nebude stejný jako při držbě akcií za celých 100% investice. Zisk bude nižší, bude to kombinace zisku z 10% držby akcií a 90% držby dluhopisu.

Příbuzné nástroje

Garantované certifikáty poskytují ochranu pro investora před nečekaným prudkým poklesem hodnoty podkladového portfolia. Na trhu existují další certifikáty s různým stupněm ochrany a různým výnosovým profilem. Do této kategorie rizikově averzních nástrojů patří kromě garantovaných certifikátů dále takzvané airbag certifikáty a diskontní certifikáty.

Garantované certifikáty


.
Související pojmy
Související pojmy
Diskuzní fórum / komentáře
Dukiszín fmóur / kteoeřnám
V diskuzi zatím není žádný příspěvek. Máte možnost být první.
Další zdroje informací
Další zdroje informací
Co by Vás ještě tak asi mohlo zajímat?
Co by Vás ještě tak asi mohlo zajímat?
Chybí zde nějaký pojem, metoda, teorie či přístup? Nemůžete něco najít? Napište nám.
Nejsledovanější knihy   
Nejsledovanější knihy   
Ekonomie
Holman Robert
(Sledovanost: 174)
Introduction to Financial Accounting
Charles T. Horngren, Gary L. Sundem, John A. Elliott, Donna Philbrick
(Sledovanost: 167)
Marketing
Boučková Jana, a kol.
(Sledovanost: 167)
Corporate Finance
Stephen A. Ross, Randolph W Westerfield, Jeffrey Jaffe
(Sledovanost: 161)
(Sledovanost: 161)
Diskuzní fórum

Středoevropské centrum pro finance a management podporuje veřejnou diskuzi týkající se různých ekonomických i společenských témat.

Diskuze na těchto stránkách je neredigovaná a nemoderovaná. V zájmu zachování vysoké úrovně diskuze i tohoto servru je však administrátor fóra oprávněn konat patřičné kroky, aby bylo zabráněno projevům rasové, národnostní, náboženské nebo jinak nepřípustné diskriminace. Administrátor je rovněž oprávněn zasahovat, pokud objeví v diskuzích vulgární nebo jinak nepřístojné projevy.

Středoevropské centrum pro finance a management nenese žádnou faktickou ani implicitní odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků, ani neručí za skutečnou identitu jejich autorů.

V zájmu udržení vysoké úrovně diskuzí žádáme autory, aby identifikovali své příspěvky svým jménem nebo alespoň přezdívkou a pokud možno i elektronickou adresou.

Děkujeme za přízeň a doufáme, že naše www stránky nabízejí co hledáte.

Středoevropské centrum pro finance a management
Svět plný ověřené vzdělanosti

Dnešní datum:

leadership - management strategie - rozhodovací procesy organizace - změna - kultůra komunikace - marketing
přístupy & metody A-Z systémy & teorie A-Z modely & struktůry A-Z metody & způsoby A-Z
oceňování - rozhodování strategie - tvorba hodnot treasury - cash flow finance - řízení rizik
metody & ukazatele A-Z modely & způsoby A-Z přístupy & systémy A-Z metody & teorie A-Z

Podmínky provozu | © Copyright 2005-2012 Středoevropské centrum pro finance a management | Mapa stránek
Upozornění
Upozornění na novou službu: Právě jsme spustili Katalog odborníků, konzultantů a profesionálů. Odkaz Odborníci.
Vyhledávání
Novinky
Sharpe Ratio
Treynor Ratio
Sortino Ratio
Crashophobia
Portfolio Turnover Ratio (PTR)
Opce - delta hedging
Black-Scholes Model
Vybrané finanční a manažerské okruhy na webu
Dnes Vám představujeme

JUDr. Jiří Fiala

JUDr. Jiří Fiala
právní služby a poradenství -- Cílem společnosti Fiala & Partners LLP je poskytovat komplexní služby v oblasti optimalizace činnosti finančních institucí z pohledu compliance rizik a souvisejících rizik operačních.
Více se dozvíte zde.
Anketa
Nejčtenější pojmy
z financí a managementu
SWOT analýza SWOT je typ strategické analýzy stavu firmy, podniku či orga...
(Přečteno: 143073x)
Zrušení, likvidace, zánik společnosti Zrušení a zánik společnosti se řídí v České republice zákonem 51...
(Přečteno: 128496x)
Definice cíle SMART (Project Management) SMART je souhrn pravidel, která pomáhají především v r...
(Přečteno: 105918x)
Lorenzova křivka Lorenzova křivka, nebo anglicky Lorenz Curve (LC), je grafické znáz...
(Přečteno: 75434x)
Giniho koeficient Giniho koeficient, sestrojený italským statistikem Coradem Gini v r...
(Přečteno: 75029x)
Upozornění
Spolupráce: Napsali jste kvalitní odbornou práci, studii nebo analýzu, která Vám nyní leží v šuplíku? Publikujte ji na tomto portálu. Co Vám za to můžeme nabídnout najdete na stránce informace pro autory.
Další kategorie

.